Jakmile se člověk rozhodne podnikat, či zvolí jiný způsob výdělku vlastní činností, je nejvyšší čas zařídit si to nejlepší pojištění, pro případ, že by to nevyšlo. A těchto lidí se týká právě sociální pojištění OSVČ.
OSVČ jinak taky osoba samostatně výdělečně činná je pro úřady, zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení osoba, která má příjem z podnikání či jiné samostatně výdělečné činnosti. Osoba mladší 15 let, nebo osoba která neukončila základní vzdělání se nemůže považovat za OSVČ.
Výkon samostatně výdělečné činnosti se považuje pouze ta, která je konaná na území České republiky, nebo na území jiného státu, pokud činnost povolují předpisy naší země.
Co se týká toho podnikání, tak osoba podnikající v zemědělství musí být evidována podle zvláštního zákona, dále jde o živnostenské podnikání, vedeného podle živnostenského zákona. Poté jde o činnost společníka veřejné obchodní společnosti nebo komplementáře komanditní společnosti vykonávaná právě v té společnosti. A překvapivě počítá se sem i umělecká nebo tvůrčí činnostna základě autorskoprávních vztahů.
Za samostatnou výdělečnou činnost se nepovažuje umělecká nebo jiná tvůrčí činnost, z níž příjmy jsou samostatným základem daně z příjmů fyzických osob pro zdanění zvláštní sazbou daně. To jsou například příspěvky do novin, či rozhlasů na území ČR. Tyto výdělky se zdaní zvláštní daní, a nakládá se s nimi jinak.
Co se týká sociálního pojištění, v roce 2013 vzrostou OSVČ minimální zálohy na důchodové pojištění.
Kam se posune výše pojištění nikdo neví, ale sociální pojištění je povinností každého, kdo se po hlavě vrhne do vydělávání a nebojí se riskovat.