Práce na CNC strojích je poměrně lukrativní zaměstnání, které vyžaduje zkušeného řemeslníka. Tyto počítačem řízené stroje jsou ideální volbou v případě, kdy provozujete sériovou výrobu extrémně přesných součástek. Jaké kalibry budete dennodenně používat a kde je sehnat?
Normovaná uložení
Nezáleží na tom, jestli zrovna ve výkresu vidíte uložení s vůlí, nebo s přesahem – princip zůstává naprosto stejný. V obou případech se bavíme o součástkách s přesností maximálně dvou až tří setin milimetru.
A přesně proto přichází na scénu třmenové kalibry. Ty slouží ke kontrole vnějších rozměrů. Dobrá strana musí vždy přesně pasovat. Červeně označená (špatná) naopak za žádných okolností nesmí. Pro každou předepsanou toleranci samozřejmě potřebujete konkrétní specializovaný kus. Ve výsledku jich budete na skladě mít rovnou několik desítek.
Jak zkontrolujete vnitřní rozměry? Odpovědí jsou válečkové kalibry. I v tomto ohledu platí výše zmíněný princip o dobré a zmetkové straně. To samé platí i o výsledném počtu kalibrů ve vašem skladu.
Průběžné měření
Abyste se dostali až k požadovaným rozměrům, musíte nejdříve naměřit nástroje, napsat program a poté pracovat s postupnými korekcemi. V daných chvílích se vaší pravou rukou stanou nejrůznější měřidla. A to především mikrometrická měřidla. Seznámit se budete muset i s třídotykovým hloubkoměrem, výškoměrem, posuvným měřítkem či úchylkoměrem.
A výsledek? Před samotným zahájením práce je nutné vydat spoustu peněz jen za měřicí pomůcky. Přesně proto si otevřete webové stránky oblíbeného online obchodu meridla.cz, kde v mžiku seženete veškeré normované vybavení od A až do Z.
Dočkáte se nejnižších cen na trhu, téměř okamžité expedice zboží na uvedenou adresu a možnosti realizace měřidel na přání.