Chystáte se malovat? Nechte si poradit, jakou zvolit barvu

In Domácnost

Díky výmalbě může každý interiér vypadat jako nový. Kromě samotného odstínu však hraje roli i druh barvy. Pokud se budete řídit specifiky jednotlivých místností, nemůžete šlápnout vedle. Konkrétní tipy, jak při výběru nátěrové hmoty postupovat, se dočtete v tomto článku.

Jaký druh barvy pro snadné čištění?

Některé místnosti prochází každý den zatěžkávací zkouškou. Ať už jsou jejími činiteli děti, nebo domácí mazlíčci, vyplatí se vsadit na omyvatelnou barvu, která umožňuje snadné čištění zašpiněných či pomalovaných míst.

Dalším oblíbeným typem nátěrových hmot jsou barvy otěruvzdorné. Obvykle nesou označení „standard“ a mezi jejich charakteristické vlastnosti patří prodyšnost a otěruvzdornost (při kontaktu se suchou zdí nehrozí zašpinění). Malíři Hradec Králové z řemeslnického cechu Ekomplex upozorňují, že oproti omyvatelným barvám se dají vyčistit jen minimálně, resp. velmi jemně.

Ve jménu lepší prodyšnosti zdiva

Rozdíly v odolnosti jednotlivých malířských nátěrů se liší dle množství disperze. Čím více ji obsahuje, tím je odolnější, ale méně prodyšná. Proto ve vlhkých prostorách náchylných na tvorbu plísní (např. sklepy, technické místnosti apod.) používají tzv. vápenné barvy.

Do místností, kde se stěny často špiní a mastí (tj. v dětském pokoji a v kuchyni) pak malíři Pardubice z Ekomplexu doporučují latexové barvy. Jejich velkou výhodou je možnost mnohonásobného umytí bez rizika smytí barvy.

Akrylové a vinylové barvy

Další možností jsou barvy akrylátové. Využívají se v interiérech, kde je žádoucí neměnící se matný lesk, značná odolnost a současně vysoká propustnost. Nehodí se však na sanační omítky.

Co se týče barev vinylových, vyznačují se vyšší cenou, ale také několika zajímavými vlastnostmi. Mezi největší přednosti těchto praktických nátěrových hmot patří dobrá kryvost (obvykle stačí jediná vrstva), vysoká prodyšnost a možnost očištění za mokra i za sucha.

You may also read!

Zlato s garancí. Jak koupit kvalitní, investiční poklad?

Chcete někam investovat, ale nejste zrovna milionář, abyste si mohl dovolit koupi něčeho většího? Nevadí. I běžný člověk může

Read More...

Adventní kalendář 2023 s kosmetickým překvapením

Pomalu se blíží adventní období, přičemž tradiční pomůckou pro odpočítávání Štědrého dne je adventní kalendář. Pokud vám však čokoláda

Read More...

S Modrým Koníkem bude každá těhule v obraze

Nešťastná třináctka? To v těhotenství rozhodně nehrozí. Třináctka je zde jednoznačně spojená s koncem prvního trimestru těhotenství. Třináctý týden přináší úlevu

Read More...

3 commentsOn Chystáte se malovat? Nechte si poradit, jakou zvolit barvu

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu