Chystáte se malovat? Nechte si poradit, jakou zvolit barvu

In Domácnost

Díky výmalbě může každý interiér vypadat jako nový. Kromě samotného odstínu však hraje roli i druh barvy. Pokud se budete řídit specifiky jednotlivých místností, nemůžete šlápnout vedle. Konkrétní tipy, jak při výběru nátěrové hmoty postupovat, se dočtete v tomto článku.

Jaký druh barvy pro snadné čištění?

Některé místnosti prochází každý den zatěžkávací zkouškou. Ať už jsou jejími činiteli děti, nebo domácí mazlíčci, vyplatí se vsadit na omyvatelnou barvu, která umožňuje snadné čištění zašpiněných či pomalovaných míst.

Dalším oblíbeným typem nátěrových hmot jsou barvy otěruvzdorné. Obvykle nesou označení „standard“ a mezi jejich charakteristické vlastnosti patří prodyšnost a otěruvzdornost (při kontaktu se suchou zdí nehrozí zašpinění). Malíři Hradec Králové z řemeslnického cechu Ekomplex upozorňují, že oproti omyvatelným barvám se dají vyčistit jen minimálně, resp. velmi jemně.

Ve jménu lepší prodyšnosti zdiva

Rozdíly v odolnosti jednotlivých malířských nátěrů se liší dle množství disperze. Čím více ji obsahuje, tím je odolnější, ale méně prodyšná. Proto ve vlhkých prostorách náchylných na tvorbu plísní (např. sklepy, technické místnosti apod.) používají tzv. vápenné barvy.

Do místností, kde se stěny často špiní a mastí (tj. v dětském pokoji a v kuchyni) pak malíři Pardubice z Ekomplexu doporučují latexové barvy. Jejich velkou výhodou je možnost mnohonásobného umytí bez rizika smytí barvy.

Akrylové a vinylové barvy

Další možností jsou barvy akrylátové. Využívají se v interiérech, kde je žádoucí neměnící se matný lesk, značná odolnost a současně vysoká propustnost. Nehodí se však na sanační omítky.

Co se týče barev vinylových, vyznačují se vyšší cenou, ale také několika zajímavými vlastnostmi. Mezi největší přednosti těchto praktických nátěrových hmot patří dobrá kryvost (obvykle stačí jediná vrstva), vysoká prodyšnost a možnost očištění za mokra i za sucha.

You may also read!

5 důvodů, proč je kombinace guarany a macy tím nejlepším pro vaše tělo

Především na podzim a v zimě se cítíme vyždímaní a potřebujeme energii. Navíc, pokud máme právě v tomto období

Read More...

I velké vozy si zaslouží poctivou péči a pořádné náhradní díly. Kde je koupit?

Nezáleží na tom, zdali se bavíme o kamionu, traktoru, autobusu, vysokozdvižném vozíku nebo jakémkoliv dalším vynálezu, vždy se jedná

Read More...

Romantika a výlety do okolí. To a více vám nabídne penzion u Karlštejna

Kdo zná romantickou krajinu Českého krasu, tak nám jistě dá za pravdu, že se jí v tomto ohledu máloco vyrovná.

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu