Cihla v interiéru vypadá velmi atraktivně. Stačí obložit jednu ze zdí v místnosti dekorativní cihlou a veškerá pozornost se na ni bude soustředit. Cihla v interiéru je velmi běžný materiál. Může být použit k výzdobě stěn v obývacím pokoji, kuchyni, chodbě a ložnici.
Použití cihel je účinným způsobem zónování prostoru a zvýraznění určitých částí místnosti. Nelze samozřejmě cihel zneužívat ve výzdobě zdi. Měly by zdůrazňovat a přitahovat pozornost.
Použití cihly pro jednotlivé zóny
V obývacím pokoji: zeď za televizí nebo za pohovkou.
V kuchyni: pracovní zástěna nebo jídelní kout.
Cihly jsou vhodné pro zdění sloupů, barových pultů či prostor kolem krbů.
Chcete-li vyzdobit byt nebo dům zdivem, můžete použít tyto materiály:
– přírodní cihla;
– lícová cihla;
– dlaždice ve stylu cihly.
Přírodní cihla – znamená skutečné zdivo. Ta je vhodná do nově postavených pokojů, kde stále není dekorace. Někdy je také ve starých domech skrytá cihlová zeď pod vrstvou tapety, kterou lze vyčistit, zpracovat a použít jako jasný detail interiéru. Musí být očištěny, broušeny, zdrsněny a lakovány vodou ředitelným lakem.
Lícová cihla se zřetelně liší od přírodních. Je tenčí a lehčí. Když mluvíme o tomto druhu materiálu. Má elegantní tvar a rovný povrch. Navenek je drsný nebo hladký. Lícová cihla má různé barvy.
Dlaždice „cihla“ se příliš neliší od lícové cihly. Rozdíl je v pouze tenčí velikostí. Je to keramika. Cihlové dlaždice se pokládají stejným způsobem jako běžné dlaždice: lepidlem, křížem a potom spárováním spár.
Skutečné zdivo může být natřeno v jakékoli barvě, po předchozím pečlivém zpracování povrchu. Po malování bude efekt úplně jiný, svým způsobem zajímavý.
Zdivo se bojí extrémních teplot a vlhkosti. Když už mluvíme o interiérech, platí to pro vany, sauny nebo kuchyně.
Obkladový materiál je ovlivňován nejen mikroklimatem v místnosti, ale také vlhkostí stěn. Špatně provedená vnější hydroizolace stěn může vést k tomu, že cihla začne tmavnout a hroutit se. Tomu lze zabránit použitím vodoodpudivé – impregnace odpuzující vodu.
Cihlové zdi a další cihlové prvky jsou typické pro půdní styl. Právě popularita starých průmyslových budov jako obytných prostor přispěla ke vzniku trendů cihel ve světě interiérové módy.
Lofty – trendy bydlení
Lofty – to je název rezidenčních bytů a domů ve starých opuštěných továrnách, skladech, dílnách, podkrovích atd. Při nákupu takové místnosti se lidé snažili zachovat původní „průmyslovou estetiku“: spousta trubek pod stropem a podél zdí, neomítnuté zdivo, trámy.
Tak vynikl půdní styl, který je nyní vidět nejen v bývalých průmyslových budovách, které se staly obytnými, ale také v obyčejných domech a bytech. Pokud si chcete vytvořit interiér ve stylu podkroví, bez cihlových zdí se neobejdete.
Také použití cihel je charakteristické pro gotický styl. V té době se nesnažili dodatečně dokončit kamenné zdi, proto zavedli gotické motivy do interiérů moderních domů, designéři často aktivně používají zdivo, zdobí jimi několik stěn, lancetové oblouky, sloupy atd. Interiéry jsou díky svému kontrastu úžasné: například hrubé zdivo přiléhá k luxusnímu lůžku, oblouk lancety ze staré cihly – s křišťálovým lustrem …
Cihlové zdi v moderním interiéru mohou být elegantní bílé nebo šedé, aniž by kontrastovaly s jinými povrchovými úpravami a nábytkem, pouze zvyšují jejich rytmickou strukturu.