Jak si vybrat koberec do interiéru: 6 užitečných tipů

In Bydlení

Doplnit kobercem obraz pokoje je dobrý nápad pro ty, kteří chtějí změnit svůj interiér a hledají zvláštní pohodlí. Kromě toho správné použití, výrazný design, barva a tvar z koberce učiní hlavní sémantické centrum místnosti. Koberec propojí celou kompozici interiéru do jednoho celku. A ti, kdo chtějí změny, budou mít příležitost radikálně změnit vzhled místnosti – přenést do ní barvy a textury.

Tip č. 1: Rozhodněte se, pro kterou místnost si vyberete koberec

Rozhodněte se, kterou místnost chcete zútulnit kobercem. Ložnice, obývací pokoj nebo jídelna – koberec pro každou z těchto místností by měl být odlišný co do velikosti a textury. Produkt s hustou vazbou je ideální pro ložnici nebo obývací pokoj. Do kuchyně a jídelny si vyberte koberce s nízkým vlasem: jejich čištění tak bude snadnější.

Tip č. 2: Věnujte pozornost složení produktu

Při výběru stejného koberce se nesmíte soustředit jen na barvu, tvar a cenu. Přírodní koberce jsou na dotek měkké, vypadají luxusně, ale bývají náchylné k vyblednutí a oděru, navíc jde o ideální prostředí pro roztoče prachu.

Syntetické koberce jsou cenově nejvýhodnější – široká barevná škála. Ale i když se snadno čistí, nebudou vám moci sloužit dlouhou dobu: rychle ztratí svůj vzhled a zmačkají se.

Pokud máte doma domácí mazlíčky, zvolte nejpraktičtější modely. Nejlepší koberec je vyroben z umělých nebo smíšených materiálů.

Tip č. 3: Vyberte správnou velikost koberce

Než si objednáte nový koberec, změřte plochu podlahy, kterou chcete pokrýt. Malý model pomůže zdůraznit potřebné zóny, příkladně v obývacím pokoji místo u krbu. Kompaktní rozměry však nejsou vždy vhodné: pokud se chystáte položit postel na koberec, ujistěte se, že produkt nevyčnívá nad jeho limity. V obývacím pokoji si vyberte koberec takové velikosti, aby byl širší než pohovka a pokryl celou plochu pod sedačkou.

Tip č. 4: Zvolte perfektní tvar

Tvar koberce, jak jeho velikost, tak i barva, má velký vliv na vnímání interiéru místnosti. Oválný nebo kulatý koberec má dekorativní funkci. Umístěte jej do středu místnosti, poblíž pohovky nebo okna.

Pokud chcete místnost zónovat, potřebujete jeden nebo více čtvercových koberců. Zkuste si vybrat koberec podle tvaru nábytku v místnosti. Pokud v konferenčním stolku, gauči a křeslech převládají ostré úhly a přímky, rozhodně je zdůrazní čtvercový nebo obdélníkový koberec. Pro kulaté a plynulé tvary použijte oválné či kulaté vzory.

Tip č. 5: Věnujte pozornost textuře

Pro jídelnu určitě nejsou vhodné načechrané, chlupaté a měkké marocké koberce, ty mají své místo v obývacím pokoji a ložnici. Pro chodbu a jídelnu jsou ideální koberce s krátkým vlasem nebo bez vláken. Pamatujte, že čím jemnější je textura koberce, tím je snazší čištění.

Tip č. 6: Rozhodněte o barvě a vzoru

Chcete-li vytvořit zajímavý vizuální efekt, požadovaného výsledku dosáhnete výběrem barevného koberce. Zdá se vám obývací pokoj v neutrálních barvách příliš nudný? Pak potřebujete jasný koberec. Doplňte jej dekorativními polštáři ve stejném barevném provedení.

Pokud preferujete jednoduchý styl, koberec s klasickým a neobvyklým vzorem nic nepokazí. Hlavní věcí je vybrat správnou barvu produktu: měla by být kombinována s barevným schématem v místnosti. Rozdíl v několika tónech je nejen přijatelný, ale nutný. Jinak váš nový koberec nebude plnit všechny své funkce.

Pro majitele menších bytů budou nejlepší světlé modely. Jednolité koberce nasycených a teplých barev vizuálně zužují místnost, zatímco studené a klidné koberce ji rozšíří. Velká kresba na koberci nemá místo v malém bytě: pro jeho vnímání je nutný větší prostor.  

You may also read!

Komu a proč se vyplatí pojištění proti výpadku příjmů?

Důvodů, které mohou vést ke ztrátě či výpadku pravidelných příjmů, může být celá řada. Od kratší či delší pracovní

Read More...

Správně seřízená okna vám pomůžou ušetřit klidně i tisíce korun ročně. Jak?

Chcete ušetřit za vytápění a chlazení své domácnosti? V tom případě nesmíte myslet pouze na samotné topení, kotel nebo

Read More...

Efektivní řešení pro každý průmysl s plastovými přepravkami od PK Group

V současném průmyslovém světě je logistika klíčová a efektivita manipulace s materiálem může znamenat velký rozdíl v produktivitě a

Read More...

Mobile Sliding Menu