Prospěšné vlastnosti heřmánku vycházejí z jeho jedinečného a vzácného složení. Nejprve je třeba říci, že nejcennější éterický olej se získává z květů heřmánku, který obsahuje složky, které rostlině dodávají extrémně silný protizánětlivý, antibakteriální a antivirový charakter.
Složení heřmánku:
karoten;
Vitamin C
taniny;
kyseliny;
glukóza.
Heřmánek je jedinečný v tom, že může být použit vnitřně i venkovně. V každém případě je léčba s touto rostlinou vždy velmi efektivní.
Nejpopulárnější použití heřmánku je během nachlazení, chřipky a dalších virových onemocnění. Je to silný antibakteriální prostředek, který aktivně pomáhá v boji proti nemoci a posiluje imunitní systém.
Užitečné vlastnosti
Zároveň se květy heřmánku stanou věrným pomocníkem v případě střevních onemocnění, protože normalizují mikroflóru gastrointestinálního traktu. Heřmánek je zvláště užitečný u pacientů se zvýšenou kyselostí žaludeční šťávy. Při této diagnóze rostlinné přípravky obvykle nejsou povoleny. Ale u heřmánku lze udělat vzácnou výjimku.
Léčivé vlastnosti heřmánku budou nejlepší pro lidi trpící nervovými poruchami a problémy se spánkem. Používá se dokonce na záchvaty a další nervové problémy.
A o kosmetických výhodách heřmánku můžeme mluvit donekonečna, protože se jedná o spíž krásy. Nemůžete pojmenovat jediné odvětví kosmetologie, ve kterém by tyto květiny nepřinesly výhody. Takže i v průmyslových produktech pro péči o tělo a vlasy najdete takovou složku jako olej nebo heřmánkový extrakt. Používá se při výrobě zubní pasty, šamponů, krémů atd.
Kontraindikace
Nejprve byste se měli ujistit, že na heřmánek nemáte alergii, a teprve poté zahajte léčbu.
Nedoporučuje se používat heřmánek u žaludečního vředu.
Taktéž pečlivě uvažte užívání heřmánku během těhotenství. Nezapomeňte se o tom poradit se svým lékařem.
A samozřejmě, jako každý lék, by se heřmánek měl používat střídmě. Protože předávkování této rostliny a éterických olejů, které heřmánek obsahují, mohou způsobit bezdůvodné výbuchy hněvu, závratě a halucinace.