Jaké jsou základní techniky latte art

In Doporučujeme

Líbí se vám obrázky, vytvářené zdatnými baristy, na hladině šálku kávy? Není to nic složitého. Stačí pár tréninků a dodržování určitých pravidel při výběru a přípravě kávy. S pomocí jednoduchých tahů pak vykouzlíte působivé obrazce tak, jako byste byli kávoví malíři.

Jak vybrat vhodnou kávu na latte art?

Vytváření těchto obrázků, obrazců a tvarů na hladině kávy se říká latte art. Jde tedy o jistý a specifický druh umění. Přípravy se nemusíte obávat. I když jste měli dvojku z výtvarky, může se z vás stát kávový mistr a barista. 

Důležité je vědět, jak vybrat kávu. Měla by být kvalitní, tmavá a správně upražená. Zkrátka s instantní směsí moc parády neuděláte. 

Obrázek se vytváří buď naléváním napěněného mléka (používáme vychlazené plnotučné mléko), nebo nalitím vrstvy mikropěny do kávy. Pro přípravu mikropěny je potřeba mléko opravdu dobře našlehat. Technika vychází z toho, že pracuje s kontrastními odstíny nápojů mléka a kávy. Aby obrázek vynikl co nejlépe, doporučujeme opravdu hustou pěnu, aby motiv nějakou chvíli vydržel a také se s ním dá lépe pracovat.

Příprava kávy na latte art

Jak vypadá příprava kávy na latte art? Pro vytvoření espressa jako základního nápoje pro latte art je vhodné použít správný kávovar. Pro našlehání mikropěny je vhodný kávovar s parní tryskou. Pokud si nevíte rady jak vybrat kávovar, nechte si poradit například od profesionálů z De’Longhi. 

Zásadní je připravit si tmavé espresso (někteří baristé používají raději dvojité espresso) s hustou a tmavší emulzí na povrchu a připravit si kvalitně našlehanou mléčnou mikropěnu.

Pro přípravu mikropěny použijte vychlazené plnotučné mléko. Nádoba, ve které budete mléko šlehat, by v ideálním případě měla být také studená. Dále si vezměte široký šálek, bude se vám lépe pracovat. Až napěníte mléko, silným sklepnutím nádobky o stůl sklepněte velké bubliny v mléku, s nimiž by se vám pak špatně pracovalo. 

Poté už můžete začít kouzlit s jednoduchými tvary. Vlijte malou kapku k okraji hrnku a pod ní přilijte další, poté zase další a další, až vytvoříte obrázek stromečku. Někdy se také obrázku říká kapradina nebo rozetka. Párátkem ještě můžete ve středu naznačit kmen.

Dalším oblíbeným motivem je srdíčko. Při přípravě srdíčka vlijte jednu konzistentní vrstvu a opět párátkem protáhněte tvar srdce. Pro vaši představu je nejlepší, když si prostudujete „step by step“ obrázkové či video návody na internetu. Chce to trochu cviku. Připravte se na to, že připravíte spoustu šálků espressa nebo cappuccina, než se z vás stane mistr. Pak ale všechny známé okouzlíte tím, až budete malovat jako kávový Picasso.

You may also read!

Komu a proč se vyplatí pojištění proti výpadku příjmů?

Důvodů, které mohou vést ke ztrátě či výpadku pravidelných příjmů, může být celá řada. Od kratší či delší pracovní

Read More...

Správně seřízená okna vám pomůžou ušetřit klidně i tisíce korun ročně. Jak?

Chcete ušetřit za vytápění a chlazení své domácnosti? V tom případě nesmíte myslet pouze na samotné topení, kotel nebo

Read More...

Efektivní řešení pro každý průmysl s plastovými přepravkami od PK Group

V současném průmyslovém světě je logistika klíčová a efektivita manipulace s materiálem může znamenat velký rozdíl v produktivitě a

Read More...

Mobile Sliding Menu