Jaké vlastnosti by lidé měli ocenit

In Životní styl a vztahy

Není vždy možné a okamžitě přijatelné určit a pochopit, co přesně osud přinesl osobě, kterou stojí za to ocenit. Důvodem je neznalost cenných lidských kvalit nebo jejich nesprávné posouzení. Bohužel, lidé často dělají chyby, chybí jim šance být šťastný právě proto, že nedokázali najít spolehlivého partnera.  

Co je hodnota?

Každý chce mít dobrou rodinu, milujícího partnera, loajální přátele, přátelské kolegy. To jsou hodnoty, které jsou spolu se zdravím, seberealizací, hmotnou pohodou a osobní svobodou také potřebami jednotlivce. Hodnota jiné osoby je určena hodnotovým systémem konkrétní osoby a společnosti jako celku (morální standardy). Hodnota jakékoli osobnosti je však relativní. V závislosti na společnosti, typu vztahu, věku, pohlaví, společenském postavení, mentalitě atd. Jsou oceňovány různé charakterové rysy a rysy chování. Existují však také lidské vlastnosti, které jsou samozřejmě důležité a cenné pro každého.

Pět univerzálních hodnot

Jaké lidské vlastnosti by si lidé měli vždy vážit, bez ohledu na to, jaký vztah si chcete vybudovat?

Vlastnosti, které samy o sobě jsou univerzálními hodnotami:

Poctivost.  Čestný, upřímný, otevřený a slušný člověk je spolehlivým partnerem. Velmi zřídka se uchyluje k lžím a podvodům, a to pouze v případech, kdy je to nutné pro dobro podniku. Je obtížné poznat křišťálově čistou osobu, ale poctivost a slušnost se cení všude: v práci, v rodině, v lásce a přátelství.

Laskavost. Stejně jako poctivost není v těchto dnech příliš častým jevem, zejména pokud je laskavost nezajímavá. Dobrý člověk neubližuje úmyslně, nedrží zlo, umí odpouštět. Dobří lidé jsou zpravidla altruističtí, laskaví, velkorysí, pohotoví, nekritizují a nezávidí. Jejich činy ukazují úctu a lásku k lidem. Jsou schopni nesobeckosti a hrdinství pro druhé, protože nejsou sobci.

Empatie. Schopnost porozumět a přijmout jinou osobu bez jakýchkoli podmínek je důležitou součástí blízkého vztahu, zejména lásky. Citlivost, schopnost naslouchat a slyšet, sympatizovat, podporovat, poskytovat moudrou radu, být blízko v obtížných dobách – neuvěřitelně cenné vlastnosti a činy.

Mysl. Do tohoto konceptu můžete zahrnout takové rysy osobnosti, jako jsou: racionalita, rozvážnost, vzdělání, inteligence, vhled a moudrost. Vždy je zajímavé komunikovat s inteligentním člověkem. Takový člověk je zpravidla dobře vychovaný, zodpovědný, zdrženlivý, filozoficky se dívá na život, nerozhoduje se nerozvážně, nedělá bláznivé činy, volí mírové způsoby řešení konfliktů.  

Optimismus. Na první pohled to není ta nejdůležitější lidská kvalita (nakonec se každý může svobodně rozhodnout, zda se na svět bude dívat pozitivně nebo negativně), ale pesimističtí lidé si zbytečně svým pesimismem přidělávají problémy, zatímco optimisté v jakékoli obtížné situaci věří v to nejlepší a nevzdávají se, což znamená, že toho mohou dosáhnout více.

You may also read!

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Zdravé a lahodné dobrůtky pro psy

Dopřejte svému chlupatému psímu miláčkovi kvalitní a lahodné dobrůtky jako zpestření jídelníčku, za odměnu po výcviku nebo jen tak

Read More...

Mobile Sliding Menu