Polsko se chystá vyrábět vlastní moderní elektromobily

In Novinky

Polsko se chystá vyrábět vlastní moderní elektromobily

V Polsku vznikne nová automobilka. Vyrábět se v ní mají elektromobily. O co přesně se bude jednat?

Polská automobilová tradice aneb Maluch a spol.

Má se jednat o podnik, ve kterém bude mít klíčový podíl stát. Dále budou v projektu zainteresované energetické společnosti. Celková investice do něj překročila půl miliardy eur.

Polsko totiž do této chvíle bylo největším evropským automobilovým trhem, který vlastní automobilku neměl. Tradici automobilového průmyslu založily u našich sousedů především Fabryka Samochodów Osobowych neboli Továrna na výrobu osobních aut a Fabryka Samochodów Małolitrażowych, tedy Továrna na výrobu maloobjemových osobních aut.

Druhá zmiňovaná se proslavila především produkcí dnes již legendárního Fiatu 126, přezdívaného Maluch. Ten se v Polsku vyráběl až do roku 2000, kdy jej nahradil Fiat Cinquecento. Kultovní vozítko, jež se stalo terčem mnoha vtipů, si prožilo dobu své největší slávy v 80. letech. Ve své domovině tehdy patřilo k nejprodávanějším modelům.

Automobilka FSM nicméně zanikla již záhy po pádu komunistického režimu. FSO přežila až do roku 2011, nakonec se však na polském trhu neudržela ani ona. Od 90. let to navíc vypadalo, že polský automobilový průmysl spíše skomírá.

Skok do moderního průmyslového odvětví

A právě sféra elektromobilů představuje ideální příležitost, jak do tohoto odvětví znovu nastoupit. Dává totiž příležitost k řadě technologických inovací a jednotlivé subjekty do ní vstupují víceméně „s čistým štítem“.

Polské energetické společnosti Tauron Polska Energia, Enea, Energa a PGE se tak již v roce 2016 sdružily do projektu nazvaného ElectroMobility Poland. Cílem tohoto partnerství je modernizace polské ekonomiky, ale také snížení závislosti země na dovozové ropě.

První značkou, se kterou projekt přišel, se stala Izera. Prototypy svým názvem odkazují na Jizerské hory. V logu chystané novinky se pak objeví šipka kompasu. Jednotlivé modely zatím své jméno nemají. Půjde o SUV a hatchback. Počítá se také se zástupcem malých aut.

Parametry chystaných vozidel

O chystaných vozidlech také již máme některé podrobnosti. Počítá se s dojezdem až 400 km. Automobily budou vybaveny rozdílnými bateriovými moduly. Jeden by měl disponovat kapacitou 40 kWh, druhý 60 kWh. Z dalších podrobností je zatím známo, že vozy budou umět na stovku zrychlit během 8 sekund.

Z další výbavy se dočkáme funkce monitorování slepého úhlu nebo varování před kolizí. V interiéru najdeme dvě spojené obrazovky, které budou zasazeny do palubní desky. Těšit se budeme moci i na hlasové ovládání.

Na designu spolupracoval domovský polský tým s italským studiem Torino Design. Jako projektový konzultant se na práci podílel polský návrhář Tadeusz Jelec. Ten už má za sebou dlouholeté zkušenosti s prací u britské značky Jaguar.

Výhled do budoucna

Nastartování sériové výroby by mělo přijít v roce 2023. Lokalita pro budoucí továrnu je zatím ve fázi výběru. Na počátku je plánovaná produkce 100 000 automobilů za rok. Pro začátek to sice nevypadá jako úplně ambiciózní plány, neznamená to však, že by byl nový projekt odsouzen na okraj zájmu.

EPM totiž sází na to, že elektromobilita totiž v Polsku zažívá nebývalý rozkvět. O vozidla je stále větší zájem mezi samotnými uživateli a rozvíjí se i dostupné spektrum služeb, využít lze například i sdílení elektromobilů.

Velkou neznámou je v této chvíli dodavatel klíčových dílů, tj. pohonu a baterie. Již je jasné, že polská automobilka si je sama nevyvinula, bude si je tudíž muset koupit od jiných dodavatelů. Ale ani to by nemusel být definitivní stav. Vyvíjet a vyrábět tyto komponenty přímo v Polsku by se tak mohlo stát další pomyslnou metou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also read!

Cena zlata je všude stejná? Není, tak si pohlídejte svou investici!

Myslíte si, že investiční zlato stojí všude stejně? V takovém případě jste si ještě nikdy neudělali porovnání cen zlatých

Read More...

Drátové rozhlasy pro města a obce mají v dnešní době velký význam. Jak zajistit jejich inovaci?

V okamžiku, kdy se ve vaší obci děje něco zásadního, není nic jednoduššího, než se potřebnou informaci dozvědět z

Read More...

Káva jako dárek? Skvělý nápad!

Máte rádi kávu? A jakou si nejčastěji dáváte? Klasické espresso? Ristretto, café macchiato, cappuccino, caffé latté, frappé? A víte

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu