V moderním světě, kde stále více převládají sobecké motivace, je pro lidi mnohem snazší starat se o sebe, o osobní zisk, svou zónu pohodlí atd. Proto je velmi vzácné zvládnout něco společného. A i když k tomu dojde, jsou lidé často spojeni s nějakým čistě materialistickým cílem – peníze, kariéra, zisk.
Sangha v buddhismu
Před dvěma a půl tisíci lety velký duchovní učitel Buddha Šákjamuni poučil své studenty o hlavních směrech na cestě duchovního vývoje. Objevil se koncept „Tři klenoty“ – Buddha, Dharma a Sangha.
Buddha je osvícená bytost, která dosáhla absolutní dokonalosti; v jiném kontextu lze Buddhu chápat jako osvícenou mysl, která je v každém z nás, ale je skryta pod vrstvou zatemnění. A to je to, co bychom měli kultivovat v sobě.
Dharma je učení Buddhy; pravda o povaze všech věcí, jevů a také o struktuře našeho světa.
Sangha – klášterní komunita; obecněji je to komunita duchovních praktik spojená společnými cíli.
Představte si jednoduchou situaci: člověk se rozhodl nejíst maso a přejít na vegetariánství. S největší pravděpodobností kolegové v práci mohou žertovat a klást hloupé rétorické otázky. Příbuzní vypráví strašidelné příběhy o tom, jakými nemoci vegetariáni trpí atd. A přestože máte neuvěřitelnou vůli, odhodlání, nezávislost na názorech ostatních, bude pro vás toto rozhodnutí obtížné. Právě v takových situacích je podpora podobně smýšlejících lidí velmi důležitá.
A i když takový člověk má zvýšenou motivaci a skutečně podporuje zdravé věci ve společnosti, nedělá to tolik, aby přinášel výhody, ale pro vztahy s veřejností. Často si však ani nemusí být vědom své skutečné motivace. Ale pokud se podíváte na situaci z racionálního hlediska, pak je týmová práce vždy produktivnější a přináší ovoce ve zcela jiném měřítku. Jen proto, že každý má své vlastní sklony, talent, příležitosti a dovednosti. A když se skupina lidí spojí, každý může ukázat svou sílu kvůli společné věci, která umožňuje týmu dělat věci, které samy prostě nelze udělat.
Užitečnost stejně smýšlejícího týmu stojí za zvážení ve dvou aspektech. První z nich je výhodou interakce pro každého účastníka. Druhým je přínos jejich společných aktivit pro společnost. I když se lidé budou snažit výhradně o vlastní rozvoj, sjednoceni v týmu, budou jednat efektivněji. Výměna znalostí, zkušeností a energie jim umožní rychleji se pohybovat po cestě.
Všechno, co se v našem světě děje, je způsobeno karma-kauzálními vztahy. Když děláme společně věci, spojujeme karmické uzly, které se objeví v budoucnosti, a určují náš osud. Existuje názor, že v zásadě nemůžeme potkat osobu, s níž nemáme karmické spojení. Jakékoli setkání je tedy určeno našimi činy v minulosti. Existují pozitivní karmická spojení, existují negativní. U posledně jmenovaných je zřejmé, že se liší v konfliktech, hádkách, utrpení atd. Pokud však existuje skupina podobně smýšlejících lidí, která je spojena s altruistickým cílem, znamená to, že existuje poměrně silné a pozitivní karmické spojení.