Spánek je důležitou součástí života každého z nás. Ale kolik hodin spánku člověk potřebuje k tomu, aby dokázal plně fungovat? Odpověď na tuto otázku se pokusili zjistit vědci z dvou amerických univerzit v Pensylvánii a Washingtonu, kteří provedli experiment na toto téma.
K experimentu shromáždili 48 zdravých mužů a žen, kteří běžně v průměru spali sedm až osm hodin denně. Poté rozdělili tyto osoby do čtyř skupin. První skupina musela zůstat 3 dny zcela beze spánku. Druhá skupina spala po dobu dvou týdnů 4 hodiny denně, třetí pak hodin šest. No, a členové čtvrté skupiny spali každou noc po dobu 14 dní klasických 8 hodin. V průběhu experimentu byly pozorované subjekty pravidelně testovány na jejich fyzický a duševní výkon.
Jak spánkový experiment dopadl?
Lidé, kterým bylo umožněno standardních 8 hodin spánku, během čtrnáctidenní studie nevykazovali žádné kognitivní změny, poklesy pozornosti nebo motorických dovedností. Zatímco výsledky skupin, které měly k dispozici 4 hodiny a 6 hodin spánku, se každým dnem neustále zhoršovaly. Čtyřhodinová skupina měla nejhorší výkon, ale šestihodinová skupina na tom nebyla o moc lépe. Z tohoto lze tedy vyvodit dvě zajímavá zjištění.
Za prvé, spánkový deficit je kumulativní záležitost a časem se hromadí. Důkazem budiž, že po dvou týdnech měla šestihodinová skupina deficity výkonu, které byly srovnatelné s tím, jako by její členové zůstali dva dny zcela bez spánku. Pokud tedy budete spát 6 hodin denně po dobu dvou týdnů, váš mentální a fyzický výkon klesá na stejnou úroveň, jako kdybyste zůstali vzhůru po dobu 48 hodin v kuse!
Druhým pozoruhodným zjištěním je, že účastníci s menším množství spánku si nevšimli poklesu svých vlastních výkonů, stále je totiž hodnotili jakožto plus mínus stejné, byť prokazatelně pořád klesaly. Nedostatek spánku z nás tedy činí hůře analyticky smýšlející jedince. Stručně a jasně – spát 8 hodin denně se opravdu vyplatí.