Práce skláře je nebezpečná, proto myslete na kvalitní montérky

In Doporučujeme

Práce skláře se zcela bezpochyby řadí mezi riziková zaměstnání. Potenciální nebezpečí zde hrozí hned z několika zdrojů a je více než potřeba se před ním co nejlépe chránit. Víte, jak na to?

Ačkoliv se proces sklářské výroby za posledních několik desítek let značně zmodernizoval, rizika úrazu jsou s ním spojena stále (byť v poněkud jiné podobě). Automatizace mnoha procesů transformovala sklářství z kapacitně limitované ruční výroby na masový průmysl. Lidé jsou však ve výrobě potřeba i nadále — aby dohlíželi na automatizovanou výrobu a v případě potřeby včas zasáhli.

Moderní proces sklářské výroby

Výroba skla, ať už se jedná o skleněné tabule, korálky, nebo sklenice, se dá v zásadě rozdělit na tři fáze, z nichž každá s sebou nese svá vlastní specifická rizika. Proto také i zaměstnanci každého z úseků potřebují jiné ochranné pomůcky a pracovní oblečení.

Prašná práce v kmenárně

Kmenárna je místo pro přípravu sklářského kmene, což je směs různých surovin nutných k výrobě skla. Základem je křemenný písek, uhličitan sodný a uhličitan draselný, ke kterým se podle požadovaných vlastností finálního výrobku přidávají ještě další sypké komponenty. Do směsi pak patří i drcené střepy odpadního skla.

Ačkoliv je práce v kmenárně z velké části automatizovaná, i tak je zde potřeba lidský faktor, aby dohlížel, kontroloval a seřizoval chod strojů. Jelikož se zde drtí a přepravuje velké množství sypkých materiálů, je prostředí v kmenárně prašné, ale i hlučné. Zaměstnanci si proto musí chránit dýchací cesty respirátory a sluch mušlovými chrániči. Jako oblečení je nejvhodnější pracovní mikina, doplněná o pracovní kalhoty.

Horko v halách se sklářskými pecemi

Patrně nejnáročnější je ve sklářství práce v halách, kde se sklářský kmen taví v pánvích či vanách ve sklářských pecích. Jelikož obyčejné sklo se taví při teplotě až 1550 °C (křemenné sklo dokonce až při 2000 °C), jsou zdejší zaměstnanci vystaveni vysoké zátěži teplem. Kromě speciálních, žáruvzdorných nebo i chladicích pracovních oděvů potřebují také pevnou obuv a takzvané ochranné nápoje.

Věděli jste, že skláři mají jako jedni z mála profesí povoleno pít coby ochranný nápoj i nízkostupňové pivo? Doplňují jím do organismu minerální látky, které v horkém prostředí z těla rychle vypotí.

Hlučná práce na studeném konci

Z žáru tavicích pecí je sklo přemisťováno do prostor řízeného postupného ochlazování a následně putuje na dopravníkových pásech do třídících hal, takzvaného studeného konce sklářské výroby. I zde je, podobně jako v kmenárně, velký hluk, takže kromě pracovních montérek musí zaměstnanci používat i chrániče sluchu.

You may also read!

Klíčové kroky k zodpovědnému hazardu s pomocí IPRH

Hazardní hry představují pro mnohé zábavu a vzrušení, avšak s sebou nesou i potenciální rizika. Odpovědnost za minimalizaci těchto

Read More...

Kde hledat obrazy v aukci?

Starožitnosti a obrazy patří k věcem, které s přibývajícími roky rozhodně neztrácí na své hodnotě. Právě proto je možné

Read More...

Zdravé a lahodné dobrůtky pro psy

Dopřejte svému chlupatému psímu miláčkovi kvalitní a lahodné dobrůtky jako zpestření jídelníčku, za odměnu po výcviku nebo jen tak

Read More...

Mobile Sliding Menu