Práce skláře je nebezpečná, proto myslete na kvalitní montérky

In Doporučujeme

Práce skláře se zcela bezpochyby řadí mezi riziková zaměstnání. Potenciální nebezpečí zde hrozí hned z několika zdrojů a je více než potřeba se před ním co nejlépe chránit. Víte, jak na to?

Ačkoliv se proces sklářské výroby za posledních několik desítek let značně zmodernizoval, rizika úrazu jsou s ním spojena stále (byť v poněkud jiné podobě). Automatizace mnoha procesů transformovala sklářství z kapacitně limitované ruční výroby na masový průmysl. Lidé jsou však ve výrobě potřeba i nadále — aby dohlíželi na automatizovanou výrobu a v případě potřeby včas zasáhli.

Moderní proces sklářské výroby

Výroba skla, ať už se jedná o skleněné tabule, korálky, nebo sklenice, se dá v zásadě rozdělit na tři fáze, z nichž každá s sebou nese svá vlastní specifická rizika. Proto také i zaměstnanci každého z úseků potřebují jiné ochranné pomůcky a pracovní oblečení.

Prašná práce v kmenárně

Kmenárna je místo pro přípravu sklářského kmene, což je směs různých surovin nutných k výrobě skla. Základem je křemenný písek, uhličitan sodný a uhličitan draselný, ke kterým se podle požadovaných vlastností finálního výrobku přidávají ještě další sypké komponenty. Do směsi pak patří i drcené střepy odpadního skla.

Ačkoliv je práce v kmenárně z velké části automatizovaná, i tak je zde potřeba lidský faktor, aby dohlížel, kontroloval a seřizoval chod strojů. Jelikož se zde drtí a přepravuje velké množství sypkých materiálů, je prostředí v kmenárně prašné, ale i hlučné. Zaměstnanci si proto musí chránit dýchací cesty respirátory a sluch mušlovými chrániči. Jako oblečení je nejvhodnější pracovní mikina, doplněná o pracovní kalhoty.

Horko v halách se sklářskými pecemi

Patrně nejnáročnější je ve sklářství práce v halách, kde se sklářský kmen taví v pánvích či vanách ve sklářských pecích. Jelikož obyčejné sklo se taví při teplotě až 1550 °C (křemenné sklo dokonce až při 2000 °C), jsou zdejší zaměstnanci vystaveni vysoké zátěži teplem. Kromě speciálních, žáruvzdorných nebo i chladicích pracovních oděvů potřebují také pevnou obuv a takzvané ochranné nápoje.

Věděli jste, že skláři mají jako jedni z mála profesí povoleno pít coby ochranný nápoj i nízkostupňové pivo? Doplňují jím do organismu minerální látky, které v horkém prostředí z těla rychle vypotí.

Hlučná práce na studeném konci

Z žáru tavicích pecí je sklo přemisťováno do prostor řízeného postupného ochlazování a následně putuje na dopravníkových pásech do třídících hal, takzvaného studeného konce sklářské výroby. I zde je, podobně jako v kmenárně, velký hluk, takže kromě pracovních montérek musí zaměstnanci používat i chrániče sluchu.

You may also read!

Online kasina jsou stále populárnější

Hazardní hry jsou zábavou, které se daří po celém světě, tedy i u nás. V současné době se však

Read More...

Co s poškozeným autosklem?

Máte prasklé autosklo? Tak s vozem rychle zamiřte do servisu. Ani malá prasklinka sama od sebe nezmizí. Čelní autosklo patří

Read More...

Stali jste účastníky dopravní nehody? Budete potřebovat pomoc právníka

Dopravní nehoda, při které navíc dojde ke zranění, je nepříjemnou událostí, která může mít vážné následky nejen pro zraněné

Read More...

Mobile Sliding Menu