„Ve skutečnosti nejde o spor EU a Velké Británie. Jde o problém společnosti AstraZeneca,“ prohlásil diplomat EU.
Debata je nyní zaměřena na výrobní závod v Nizozemsku, který vyrábí vakcíny AstraZeneca. Boris Johnson před čtvrtečním zasedáním svolává řadu vedoucích představitelů EU, aby se pokusil zajistit, aby AstraZeneca vyráběná v továrně Halix, nebyla blokována před EU a držena před Spojeným královstvím. Představitelé EU tvrdí, že Spojené království dosud oficiálně nežádalo o vývoz z Halixu. EU trvá na tom, že AstraZeneca ve svých příslušných smlouvách podepsaných v loňském roce učinila bruselským a britským občanům odlišné a protichůdné sliby.
Říká se, že smlouva mezi EU a AstraZeneca slibovala:
- zajistit dodávky očkovacích látek do EU s využitím výrobních zařízení v EU i ve Spojeném království
- ujištění společnosti AstraZeneca, že nemá žádné jiné smlouvy, které by jí mohly stát v cestě při plnění jejích závazků vůči EU
„Zároveň se však zdá, že AstraZeneca slíbila Spojenému království prioritu pro prvních X milionů dávek, s využitím výrobních zařízení v EU i ve Velké Británii. Není to chyba Spojeného království,“ řekl diplomat EU. „Pokud zahrnete 20 milionů dávek AZ, které nám byly slíbeny již v prosinci, je to 120 milionů dávek, které jsme očekávali od společnosti AstraZeneca do konce tohoto měsíce. Pokud EU uvidí 30 milionů z nich, budeme mít štěstí.“
AstraZeneca popírá, že nedodržuje smlouvu s EU. Píše se tu, že smlouva zavazuje společnost k „nejlepšímu rozumnému úsilí“ – což, jak říká, dělá.
Napětí po brexitu
Frustrace EU ohledně očkovací látky AstraZeneca se vře už několik měsíců. Když v lednu poprvé vypukla doručovací řada AZ s Bruselem, EU se stále ještě zotavovala z brexitu, podnítila obchodní jednání se Spojeným královstvím a pokračující bilaterální frustraci z provádění dohody o brexitu v Severním Irsku.
Zdá se, že to dodalo další rozměr hněvu mnoha politikům EU, když AstraZeneca pokračovala ve zdánlivě bezproblémovém poskytování vakcín Spojenému království, i když výrazně nesplnila závazky učiněné EU. Představitelé Spojeného království poukazují na popichování a podkopávání, které podle jejich údajů učinily představitelé EU. Tvrdí, že se snaží podkopat poměrně rychlé a úspěšné zavedení vakcíny v Británii. Lídři EU, stejně jako francouzský prezident Emmanuel Macron, jsou některými ve Velké Británii obviňováni, že se snaží podkopat oxfordskou AstraZenecu kvůli jejím vazbám na Británii.
Zákaz vývozu z EU?
Továrna Halix v Nizozemsku dosud neobdržela licenci EU na dodávku očkovacích látek nebo složek očkovacích látek do členských států, ačkoli Evropská komise uvádí, že brzy očekává zelenou. Není jasné, co se stalo s dodávkou 250 000 vakcín AstraZeneca určených pro Austrálii, které Itálie před několika týdny zabavila souhlasem Evropské komise.
Současná pravidla EU umožňují členským státům blokovat vývoz očkovacích látek z EU, pokud společnost vyrábějící dávky nesplnila smlouvu s EU. Úředníci v Bruselu právě teď říkají, že se to týká jen AstraZeneca. Nyní chce Být Evropská komise ještě tvrdší, možná zablokovat vývoz jakékoli vakcíny vyrobené v EU, určené pro zemi mimo zemi, která má své vlastní možnosti výroby očkovacích látek a zavedení očkovací látky výrazně před EU. Aniž bychom se konkrétně zmínili o Spojeném království, určitě by se to vztahovalo především na Spojené království.
Vedoucí představitelé EU nejsou jednotní ve prospěch tohoto posledního návrhu Komise, jak se pravděpodobně projeví během jejich čtvrtečního summitu. Většina z nich říká, že by dali přednost vyjednaného řešení. Irský premiér (Taoiseach) Micheál Martin v pondělí řekl, že jakákoli omezení EU týkající se vývozu očkovacích látek by byla „krokem zpět“, který by mohl podkopat dodávky surovin pro výrobu očkovacích látek.
Hlavní mluvčí Evropské komise Eric Mamer řekl, že Brusel se nesnaží blokovat vývoz, ale zajistit dodávky vakcíny, které mu byly slíbeny. Řekl, že EU v současné době zvažuje, které nástroje k dosažení tohoto cíle použít. Komise byla mezitím v EU i mimo ni obviňována z toho, že v oblasti zadávání veřejných zakázek a výrobní kapacity v oblasti očkovacích látek chybovala.
V poslední době je to v defenzivě. Ve snaze podpořit pověst EU jako největšího jediného vývozce očkovacích látek na světě se uvádí, že během pouhých šesti týdnů bylo do 31 zemí vyvezeno 40 milionů dávek. Dosud největším příjemcem je Spojené království, které podle Komise obdrželo v tomto období 10 milionů dávek.
„Když se na to podíváte takhle,“ řekl diplomat EU, „my (EU) jsme přispěli k úspěchu Spojeného království v oblasti očkování.“