Veverku obecnou, latinským názvem Sciurus vulgaris, můžete u nás spatřit ve dvou barvách. Nejčastěji jsou u nás k vidění odrůdy černé a rezavé barvy. Tito tvorečkové tráví většinu svého života na stromech. Na stromy se utíká schovat při nebezpečí a tráví tam i noc. Ukrývá se ve stromových dírách a nebo v hnízdech upletených z větví a listí. V hnízdech veverka prospí skoro celou zimu a přečkává v nich nepříznivé počasí. Jen co se oteplí, vychází ven za potravou.
Veverka většinu dne hledá potravu. Přeskakuje z jednoho stromu na druhý, z větve na větev. Ostrými drápky se přidržuje kůry a dlouhým ocasem udržuje rovnováhu. Pokud veverku spatříte běžet po zemi, bude se pohybovat skoky a její chování bude působit velmi nejistě. Nejčilejší jsou veverky v březnu a dubnu. V této době probíhá u veverek doba páření. Samičky a samečci veverky obecné se honí po stromech nahoru dolů a hlasitě povykují. Mláďata se rodí obvykle jednou za rok. Narodí se většinou 2-7 mláďat.
Potravu si veverka přidržuje předními pacičkami. Když veverka sedí na zemi nebo na větvi má obvykle ocas vztyčený vhůru. Veverky si před nástupem zimy hledají potravu. Do úpatí stromů, hnízd a pařezů si přinesou zásobu různých semen.
Na jaře se veverky živí pupeny a semeny stromů, vajíčky mláďat různých ptáčků. Velkou pochoutkou jsou pro veverky i lískové oříšky a plodnice různých hub.