Chřipka a SARS: jaké jsou rozdíly?

In Zdraví a výživa

Bolest v krku, kašel, rýma, zimnice, horečka – každý zná symptomy nemoci, které se běžně nazývají nachlazení. Pokud se podíváte z pohledu medicíny, pak se nejčastěji zabýváme akutními virovými infekcemi dýchacích cest. Chřipka má však podobné příznaky. Jak se liší?  

Chřipka a ARVI mají mnoho podobností. Obě jsou virové infekce. Patogen vstupuje do těla vdechovaným vzduchem, ovlivňuje sliznice nosu, hltanu, hrtanu a způsobuje zánět. Poté virus vstoupí do krevního řečiště a začne intoxikace. Svědčí o tom bolesti hlavy, bolesti těla, zimnice, horečka.

Ale pro aktivní reprodukci vyžadují mikroby zvláštní podmínky, konkrétně oslabení obranyschopnosti těla. Imunita se často snižuje během chladného období, proto hovoříme o nachlazení.

ARVI je nejširší skupina nemocí. Lékaři znají více než 200 typů patogenů: adenoviry, rinoviry, reoviry, viry parainfluenzy a další. Poté, co byl člověk jednou nemocný, dostává imunitu na celý život. Proč se nachlazení opakuje dvakrát až třikrát ročně se záviděníhodnou pravidelností? Důvodem je právě rozmanitost patogenů: liší se pro každou infekci.

Přísně vzato, chřipka je také akutní respirační virová infekce, ale je zařazena do zvláštní skupiny, protože je závažnější než běžné nachlazení a je plná nebezpečných komplikací. Na počátku minulého století si nechvalně známá „Španělská chřipka“ vyžádala nejméně 50 milionů životů. Ale ani v současné fázi stavu medicíny nejsou těžké epidemie a pandemie chřipky zdaleka neobvyklé.  Podle statistik WHO zemře během sezónních epidemií na světě každoročně 250–500 tisíc lidí. Chřipka je zvláště nebezpečná pro malé děti, starší osoby, těhotné ženy a oslabené pacienty s chronickými onemocněními plic a kardiovaskulárního systému.

Pokud chřipka představuje takovou hrozbu pro veřejné zdraví, proč nemohou vědci vytvořit účinnou vakcínu proti viru? Důvodem je stejná variabilita vlastností povrchových proteinů HA a NA. Existují vakcíny proti chřipce, ale tvoří pouze krátkou imunitu, protože ovlivňují pouze specifický kmen. S dalším vypuknutím infekce se mohou vlastnosti patogenu změnit a dříve očkovaná osoba bude náchylná k nemoci, stejně jako všichni ostatní. Podobná vlastnost je velmi charakteristická pro viry.

You may also read!

5 důvodů, proč je kombinace guarany a macy tím nejlepším pro vaše tělo

Především na podzim a v zimě se cítíme vyždímaní a potřebujeme energii. Navíc, pokud máme právě v tomto období

Read More...

I velké vozy si zaslouží poctivou péči a pořádné náhradní díly. Kde je koupit?

Nezáleží na tom, zdali se bavíme o kamionu, traktoru, autobusu, vysokozdvižném vozíku nebo jakémkoliv dalším vynálezu, vždy se jedná

Read More...

Romantika a výlety do okolí. To a více vám nabídne penzion u Karlštejna

Kdo zná romantickou krajinu Českého krasu, tak nám jistě dá za pravdu, že se jí v tomto ohledu máloco vyrovná.

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu