Chřipka a SARS: jaké jsou rozdíly?

In Zdraví a výživa

Bolest v krku, kašel, rýma, zimnice, horečka – každý zná symptomy nemoci, které se běžně nazývají nachlazení. Pokud se podíváte z pohledu medicíny, pak se nejčastěji zabýváme akutními virovými infekcemi dýchacích cest. Chřipka má však podobné příznaky. Jak se liší?  

Chřipka a ARVI mají mnoho podobností. Obě jsou virové infekce. Patogen vstupuje do těla vdechovaným vzduchem, ovlivňuje sliznice nosu, hltanu, hrtanu a způsobuje zánět. Poté virus vstoupí do krevního řečiště a začne intoxikace. Svědčí o tom bolesti hlavy, bolesti těla, zimnice, horečka.

Ale pro aktivní reprodukci vyžadují mikroby zvláštní podmínky, konkrétně oslabení obranyschopnosti těla. Imunita se často snižuje během chladného období, proto hovoříme o nachlazení.

ARVI je nejširší skupina nemocí. Lékaři znají více než 200 typů patogenů: adenoviry, rinoviry, reoviry, viry parainfluenzy a další. Poté, co byl člověk jednou nemocný, dostává imunitu na celý život. Proč se nachlazení opakuje dvakrát až třikrát ročně se záviděníhodnou pravidelností? Důvodem je právě rozmanitost patogenů: liší se pro každou infekci.

Přísně vzato, chřipka je také akutní respirační virová infekce, ale je zařazena do zvláštní skupiny, protože je závažnější než běžné nachlazení a je plná nebezpečných komplikací. Na počátku minulého století si nechvalně známá „Španělská chřipka“ vyžádala nejméně 50 milionů životů. Ale ani v současné fázi stavu medicíny nejsou těžké epidemie a pandemie chřipky zdaleka neobvyklé.  Podle statistik WHO zemře během sezónních epidemií na světě každoročně 250–500 tisíc lidí. Chřipka je zvláště nebezpečná pro malé děti, starší osoby, těhotné ženy a oslabené pacienty s chronickými onemocněními plic a kardiovaskulárního systému.

Pokud chřipka představuje takovou hrozbu pro veřejné zdraví, proč nemohou vědci vytvořit účinnou vakcínu proti viru? Důvodem je stejná variabilita vlastností povrchových proteinů HA a NA. Existují vakcíny proti chřipce, ale tvoří pouze krátkou imunitu, protože ovlivňují pouze specifický kmen. S dalším vypuknutím infekce se mohou vlastnosti patogenu změnit a dříve očkovaná osoba bude náchylná k nemoci, stejně jako všichni ostatní. Podobná vlastnost je velmi charakteristická pro viry.

You may also read!

Likvidace vozidel s odborníky je hračka

Máte doma staré auto, které potřebujete zlikvidovat? Spousta lidí stojí před tímto úkonem jen jednou v životě, proto pak

Read More...

Zavolejte si pro údržbu i opravu svého kávovaru náš odborný servis

Vychutnejte si každý den opravdu dobrou kávu ze svého kávovaru. Aby fungoval tak jak má, dopřejte mu pravidelnou údržbu

Read More...

Přemýšlíte nad originálním způsobem propagace vaší firmy? Zkuste reklamní předměty

Vrhnout se do světa podnikání vyžaduje pořádnou dávku odvahy a ohromné odhodlání. Ať už se pohybujete v jakémkoliv odvětví,

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu