Zajímavosti o kávě: Méně známá fakta o tomto oblíbeném nápoji

In Doporučujeme

V jaké zemi se pije nejvíce kávy? Věděli jste, že 500 g nejdražší kávy na světě stojí až 13 tisíc korun a vyrábí se z kočičích bobků? Spousta lidí začíná den právě šálkem kávy. Co všechno byste měli o tomto kofeinovém nápoji vědět? V následujících řádcích vám prozradíme hned několik zajímavých faktů.

Káva je známá již od roku 800 našeho letopočtu

Podle legendy pastevci koz v 9. století zjistili, jak kofein působí na jejich kozy, které po konzumaci plodů kávovníku vypadaly, jako by tancovaly. Po tomto objevu se zrodil šálek kávy, po kterém jeden z místních obyvatel nemohl usnout celou noc. Přečtěte si také, jak vzniká třeba káva Delonghi.

Technicky vzato jsou kávová zrna semena

Ve své podstatě se jedná o pecky z bobulí, jež jsou podobné třešním. Bobule rostou na kvetoucích keřích, ale nazýváme je jako zrna. Technicky vzato jsou kávová zrna ale semena.

Brazílie je největším výrobcem kávy na světě

Brazílie v současné době produkuje přibližně třetinu světové nabídky kávy, což je zhruba dvakrát více než Vietnam, který je na druhém místě. Jestliže se díváte na kávovary, je velice pravděpodobné, že do nich zakoupíte kávu pocházející právě z této země.

Nejdražší káva na světě stojí více než 13 tisíc korun

Z výkalů asijské cibetky se vyrábí jeden z nejvyhledávanějších druhů kávy zvaný Kopi luwak (známý také jako káva z kočičích bobků). Káva se vyrábí z kávových zrn, které savec snědl, strávil, a poté vykakal. Zrnka se následně očistí a zpracují. Cena takové kávy se pohybuje od 750 Kč do 2 200 Kč za šálek, respektive až 13 tisíc korun za 500 gramů.

Finsko pije nejvíce kávy na světě

V jaké zemi se vypije nejvíce kávy? V průměru dospělý obyvatel Finska zkonzumuje 12,5 kilogramů kávy ročně. Pro srovnání, průměrný Američan ročně spotřebuje pouze 5 kilogramů kávy. Druhé místo obsadily Norové, na třetím místě je Island a na čtvrtém Dánsko. Jestliže se tedy díváte na plnoautomatické kávovary a přemýšlíte, že si nějaký také pořídíte, rozhodně neprohloupíte. Kávu si z takového kávovaru dokonale vychutnáte.

You may also read!

Čištění střech: cesta k dlouhodobému zdraví Vašeho Domu

Čištění střech je důležitým úkolem, který může zvýšit životnost vaší střechy a zachovat integritu domu. Střecha je vystavena nepříznivým

Read More...

Textilní velkoobchod: Tajemství úspěchu ve světě módy a textilního průmyslu

Pro mnoho maloobchodníků, návrhářů a výrobců je klíčové mít přístup k široké škále kvalitního textilu, aby mohli vytvářet trendy

Read More...

Vodní dýmky jsou stále více populární

Říká se jí vodnice, šíša, je to zkrátka vodní dýmka. Jedná se o stále populárnějšího společníka do čajoven, dalších

Read More...

Mobile Sliding Menu